Тимчасовий переїзд до Закарпаття під час війни в Україні

Тимчасове переміщення до Закарпаття. Як дістатися – безпечний транспорт та маршрути. Як і де можна знайти житло, як получити фінансову допомогу переміщеним особам, знайти роботу. Особистий досвід переміщення в березні 2022 року.

Чому ми поїхали з Одеси? Все просто – я людина, яка в екстремальній ситуації починає діяти. Я не можу сидіти та чекати, що станется зі мною та моїми рідними, коли прилітають ракети та до берегів підходять ворожі кораблі. Також всі квартири моєї родини знаходяться на п’ятому поверсі п’ятиповерховок.

Подивившись на всі обставини, порадившись із друзями зі Львову, написавши на всі плюси та мінуси – їхати чи залишитися вдома, ми з батьками вирішили їхати у Львів. Але побувши у Львові тиждень, переїхали до Закарпаття. Тут нам запропонували окрему квартиру, ми знайшли волонтерську роботу, і зараз перебуваємо у безпеці.

Тому хочу розповісти про те, чому ми тимчасово залишились у Закарпатті та не поїхали за кордон.

Переваги перебування на Закарпатті під час війни в Україні

<img decoding=

Які переваги у переміщення на Закарпаття перед переїздом за кордон?

 • По-перше, тут безпечно. Незважаючи на те, що кожен день тут також лунають повітряні тривоги, тут тихо. В навіть поки що комендантської години в Закарпатті немає.
 • По-друге, тут набагато дешевше, якщо порівнювати витрати на життя у Європі. Це стосується тих, хто самостійно винаймає житло, витрачає гроші на проживання.
 • По-третє, діє державна медицина – зареєструвавшись як переселенці, можна отримати лікування так само, як і вдома.
 • Четверте – в Закарпатті також можна знайти работу або працювати віддалено.
 • П’яте – немає мовних перешкод для спілкування та влаштування на роботу.
 • Також Закарпаття межує із трьома країнами Європи: Словаччиною, Угорщиною та Румунією. В крайньому випадку завжди можна поїхати до Європи і при цьому не стояти в величезних чергах, які часто утворюються на кордонах з Польщею.
 • І головне – перебуваючи в Закарпатті, ми все одно залишаємося вдома. Можемо працювати на користь країни, витрачаючи тут гроші так чи інакше підтримуємо економіку.

Звісно я дивлюся на ситуацію із свого кута, тому що досі сподіваюся повернутися до дому. Але ті люди, що втратили свої дома, кому немає куди повертатися, примушені починати нове життя. Для тих, хто перебував місяць під бомбардуванням, треба їхати якомога далі від небезпеки. І це дуже вірне рішенні – вивезти дітей та літних батьків у Європу, забезпечити їм безпеку, тишу і нормальне життя. І в цьому виборі – теж багато своїх переваг.

Як зараз дістатися Закарпаття

<img decoding=

Ми їхали на машині – це не самий безпечний транспорт під час війни. Але таким чином можна взяти не тільки вкрай необхідні речи. І батькам похилого віку простіше, ніж у евакуаційних потягах, де немає фіксованих місць. Також з нами собака – всі ми вмістилися в автомобіль.

Але, вирушаючи на авто треба обирати небезпечний маршрут. Ми їхали, коли в Умані вже була пошкоджена дорога. Тому обрали дорогу через Бершадь та Винницю, далі Хмельницкий, Тернопіль та Львів. Було дуже стрьомно їхати, особливо стояти в довгих чергах на кпп.

Також є проблема – комендантська година. В ці часи треба зупинятися і чекати на ранок. Ми в колоні машин їхали до Львову навіть в часи комендантської години, але то було 26 лютого і нас ніхто не зупиняв. Зараз все зовсім по-іншому – треба заздалегідь планувати ночівлю.

Безпечні евакуаційні маршрути можна дивитися онлайн на сайті Цивільна навігація. Тут є три типи маршрутів: автобусні, залізничні та авто-маршрути. Обирайте той вариант, якій вам зручніше та їдьте по найнебезпечнішим шляхам на захід України та у Європу. Інформація оновлюється залежно від стану військових дій у відповідному регіоні країни.

Евакуаційні потяги Укрзалізниці

Інформацію по евакуаційним потягам дивиться на офіційних сторінках та джерелах Укрзалізниці.

Де шукати житло в Закарпатті

<img decoding=

Наприкінці березня в Закарпаття переїхали десятки тисяч українців. Знайти тут окрему квартиру стало набагато важче. Нам пощастило оселитися у маленькому містечку на кордоні з Угорщиною, де друзі наших друзів віддали нам квартиру. Але з того часу з’явилося багато сайтів та каналів у соцмережах, де можна шукати житло.

Де шукати житло на Закарпатті:

 • Телеграм канал “Допомога в Закарпатті” – https://t.me/helpzakarpattia
 • У кожному місці в школах організовані тимчасові прихистки для біженців –
 • Сайт “Прихисток” – тут можна шукати житло в різних областях, у тому числі й в Закарпатті – https://prykhystok.gov.ua/
 • Телеграм канал – шукати інформацію по Закарпаттю за хештегом #закарпаття – https://t.me/s/safeplaceua
 • Канал у Телеграм для пошуку житла у Закарпатті – https://t.me/s/winwin_realty
 • Якщо ви шукаєте готель у Карпатах – можна скористатися сайтом https://www.karpaty.info/ua/ або вже звичний Booking-Закарпаття

«Гаряча лінія» для внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю: +38 (093) 478 71 74; +38 (068) 289 33 01.
Працює щодня з 8:00 до 22:00.

Як отримати фінансову допомогу тимчасовим переселенцям в Закарпатті

Для підтримки внутрішньо переміщених осіб на території України, і також у Закарпатті держава передбачає видачу щомісячної фінансової підтримки в розмірі 2000 грн. на дорослого і 3000 грн. на дитину та особу з інвалідністю. Ця виплата нараховується щомісяця протягом воєнного стану + 1 місяць після його закінчення або скасування. Як її отримати?

Заявку можна подати особисто до органів соціального захисту населення, уповноваженої особи громади чи ЦНАПу, або ж за допомогою Порталу чи додатку Дія https://diia.gov.ua/.

Для цього треба зареєструватися по місцю проживання – у державній адміністрації.
Після цього подати заяву у підрозділу з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, де вас поставлять на облік як внутрішньо-переміщену особу і дадуть відповідну довідку переселенця.
Також треба подати заяву на отримання допомоги на проживання, в якій вказують IBAN банківської карти (його можна подивитися у банківському застосунку чи у відділенні банку).

Також можна оформити компенсацію родинам, які прихистили в своїх домівках вимушених переселенців. Йдеться про відшкодування комунальних платежів – по 450 гривень на особу. Це теж можна зробити через додаток Дія https://diia.gov.ua/.

Робота та працевлаштування в Закарпатті

По-перше, робота для волонтерів – на Закарпатті після початку війни відкрилося багато гуманітарних складів. Сортування, налаштування логістичних потоків, перевезення вантажів, навіть програмування обліку гуманітарних вантажів – для всього потрібні люди. Шукати волонтерську роботу можна в телеграм-каналі https://t.me/VolunteerCountry

По-друге, можна шукати видалену роботу на наступних сайтах та телеграм-каналах:

Корисні статті:

Біженство чи тимчасовий захист у ЄС – що краще обрати
Допомога українським біженцям, які прямують до Європи
Інформація про умови для біженців в Чехії
Португалія – які можливості є для українських біженців

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Комментарии в Facebook

Обсудим?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *