90 днів у країнах Шенгенської угоди – головні питання та відповіді

90 днів в Євросоюзі – головні питання та відповіді: як рахувати кількість днів, чи можна в’їжджати та виїжджати, маючи тимчасовий прихисток в ЄС.

Загальні питання, які виникають у біженців, які отримали тимчасовий захист у країнах Європи. Спробую відповісти на них, опираючись на правила різних країн ЄС, які входять та не є частиною країн Шенгенської угоди.

Чи повинно бути перебування у Європі 90 днів (3 місяці) поспіль?

Не обов’язково: можна виїжджати і знову вертатися, набираючи ці 90 днів поступово – “шматочками”.
Головне – ці 90 днів повинні вкластися в період 180 днів.

Зауважте, що день виїзду та в’їзду теж враховуються у 90 днів.

Якщо виїхати з шенгенської країни на один день після 90 днів, а потім знову заїхати, тоді дадуть нових 90 днів перебування?

Ні: перш ніж вам дадуть нових 90 днів повинно пройти 3 місяці.

Якщо подорожувати країнами Шенгенської угоди, чи сумуються 90 днів або рахуються окремо в кожній країні?

90 днів рахуються разом по всіх країнах Шенгенської угоди, а також території Ліхтенштейну, Швейцарії, Ісландії та Норвегії!

Але, в країнах ЄС: Болгарія, Кіпр та Румунія строк перебування не буде врахований при підрахунку періоду в 90 днів.

Про це можна прочитати в окремій статті – Країни, які надають додаткові 90 днів до європейського безвізу.

Що робити, якщо 90 днів пройшли, а ви досі знаходитесь в країні Шенгенської угоди або ЄС?

В такому разі необхідно оформити посвідку на проживання. Інакше ви стаєте нелегалом і вам погрожує штраф, депортація та заборона на в’їзд в ЄС. Це може тривати як кілька місяців, так і кілька років. Покарання у вигляді депортації, штрафів і заборони на повторний в’їзд залежать від індивідуальних ситуацій і можуть не застосовуватися негайно або взагалі.

Однак, навіть якщо вам вдасться їх уникнути, ваш паспорт буде позначено попередженням про перевищення терміну перебування, що ускладнить вам повернення до ЄС.Якщо ви знову спробуєте в’їхати до будь-якої країни ЄС або Шенгенської зони, ви, ймовірно, зіткнетеся з суворими перевірками на прикордонному контролі та вам навіть можуть відмовити у в’їзді.

Якщо ви вирішите повернутися в Україну, не маючи проживання, вас випустять, але назад вже не впустять.

Штрафи за перебування в ЄС понад 90 днів

Перевищення ліміту в ЄС також означає ризик штрафу. Це може бути стягнуто разом з іншими штрафами, а сума залежить від країни.

В Італії вам, можливо, доведеться заплатити від 5 000 до 10 000 євро. У Німеччині можливий штраф у розмірі до 3000 євро, а в Іспанії – від 500 до 10 000 євро.

Завжди перевіряйте штамп про виїзд у паспорті

Хоча це трапляється не дуже часто, перевіряйте, щоб у вашому паспорт обов’язково поставили штамп при в’їзді та виїзді з країни ЄС.

Чи можна і як подовжити ці 90 днів?

Для цього необхідно звернутися до міграційних органів влади держави перебування для отримання консультації та врегулювання статусу. Як приклад – для українських біженців зараз працює директива, згідно якої можна оформити тимчасовий прихисток. З ним можна залишатися у країнах ЄС від 1 до 3 років.

Докладніше тут – Біженство чи тимчасовий прихисток у ЄС – що краще обрати

Чи можна, отримавши тимчасовий прихисток у країнах ЄС подорожувати Європою після 90 +днів?

Все залежить від країни, яка видала посвідчення про тимчасовий прихисток.

Польща

Для українців, які отримали в Польщі тимчасовий прихисток діють наступні правила:

  • українці мають право знаходитись на території Польщі легально протягом 18 місяців, починаючи з 24.02.2022, якщо метою в’їзду є отримання міжнародного захисту (отримання PESEL UKR є підтвердженням цього та фактом реєстрації в країні незалежно від наявних проїзних документів);
  • якщо ви залишаєте Польщу більше ніж на 30 днів однією поїздкою (виїзди НЕ сумуються), ви втрачаєте міжнародний захист, соціальне забезпечення та, відповідно, право “пільгового” в’їзду;
  • якщо ви виїхали в Україну менше ніж на 30 днів з особистих/побутових питань, вас мають пустити зворотньо, АЛЕ остаточне рішення за польською Прикордонною службою (тобто 100% гарантії немає);
  • Зауважте, що українські прикордонники мають право відмовити у повторному виїзді з України без закордонного паспорта (звичайного чи біометричного).
  • якщо ви бажаєте їхати далі до ЄС, але минуло понад 90 днів перебування, то це допустимо лише у тому випадку, якщо ви плануєте “взяти” захист іншої країни ЄС. Легальне переміщення в межах Шенгенської зони можливо за наявності короткострокової чи довгострокової візи або дозволу на проживання, виданого державою-членом ЄС.

Чехія

В Чехії з 26 травня 2022 року дозволили виїжджати в країни Шенгену, не більше ніж на 30 днів, але потрібно наголосити в поліцію про свої плани виїзду. Якщо у вас в паспорті є штамп або візова наклейка з кількістю в’їздів «00»,  ви можете подорожувати без обмежень в країни Шенгену та в Україну.

Візова наліпка з необмеженою кількістю в’їздів (“MULT”) необхідна лише в термінових випадках виїзду за межі Шенгенської зони (не в Україну). В цьому випадку необхідно надати пояснення виїзду та пред’явити квиток. Причина вжиття такого заходу – відсутність візових наліпок у всій Європі. Також українці можуть перебувати в Україні до 90 днів без ризику втратити візу тимчасового захисту, який отримали у Чехії. Якщо ж ви збираєтесь поїхати з Чехії назавжди, то необхідно звернутися до поліції – детальніше про це читайте на сайті Українка в Чехії. 

Інші країни ЄС

Але маючи тимчасовий прихисток, оформлений у Німеччині, Іспанії, Португалії, Австрії – можна їздити по Шенгену після 90 днів з їх “прихистками” .

Нідерланди також дозволяють виїжджати. Щоправда, лише після отримання “наліпки” від міграційної служби, яку доводиться доволі довго чекати.

Корисні статті та посилання:

Безкоштовний транспорт в Європі для українських біженців
Знижка Booking для біженців з України
Країни, які відмінили карантин у 2022 році
Медична страховка та Зелена карта – як оформити поліс, перебуваючи за кордоном

Розклад маршрутів та квитки на автобуси – на InfoBus.ua
Туристичну страховку зі знижками можна підібрати на порталі HotlineFinance.
Бронювання готелів та апартаментів – Booking.com

Підписуйтесь у Facebook та Instagram

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *